Новосад Галина
Книгороздуми
Дрогобич: Коло, 2025 . – 352 с.
10/10

Два дні тому адміністратор групи ФБ-групи “Враження UA” Олександр Гнатюк попросив учасників групи:
“Складіть список з 10 художніх книг укр. авторів, написаних в проміжку 1991-2025, які ви переконані має прочитати кожен українець”
Учасники групи відгукнулися досить оперативно.
Я теж.
Спрацювала бібліотекарська звичка рекомендувати книги, особливо якщо мене про це просять.
Під своєю “кращою десяткою” я несподівано отримав коментарі. Один такий: “У вас найоригінальніша десятка”
А другий — насправді досить моторошний: “ого, жодного імені навіть не чула. Дякую за цей список”. Це при тому, що в моїй десятці присутні і Шевченківський лауреат, і Золота письменниця України, і аж троє призерів “Коронації слова”…
Вдумливо погортав коментарі з численними “тор-10” від українських книголюбів.
Більшість — ніби на склографі розтиражовані.
Ті самі книги тих самих авторів. За моєї молодості це називалося “Та сама пісочниця”.
Стало сумно.
Але ті, хто нас справді любить, знають коли нас треба розрадити і навіть — як саме розрадити найкраще.
Кохана привезла примірник нової книги “Книгороздуми”, яку написала (і підписала примірничок для нас) Галина Новосад.
І я заглибився.
Це вже третя книжка авторки у жанрі “читацького щоденника”. Приємно, що й новій книзі притаманна та сама широта охоплення і принципово високий рівень рецепції. Галина Новосад ненав’язливо, але переконливо нагадує читацькому загалу, що в Україні крім півдесятка “священних корів” є цілком достатньо цілком пристойних авторів, а у світі широкому існують багаті й квітучі літератури крім американської.
Не може не тішити й те, що уподобання Галини Новосад, як жанрові, так і стилістичні залишаються смаками здорової врівноваженої людини. Прорецензовані книги гармонійно і пропорційно представляють як жанрову так і авторську палітру нинішнього українського книговидання. Авторка віміє щиро і небанально похвалити книжку, яка справді сподобалася. Але вміє і не промовчати про те, без чого вітчизняна та світова література цілком обійшлася би. Тому “Книгороздуми” не тільки допоможуть вибрати нові книги варті прочитання, але й заощадять вам чимало часу, грошей та нервових клітин вказавши на книги прочитання не варті.
Тому наважуся порекомендувати “Книгороздуми” усім, хто читає.
А насамперед — колегам-бібліотекарям. Маючи на поличці “книготрилогію” Галини Новосад можна розгорнути агітацію та пропаганду читання загалом і української книги зокрема на принципово новому рівні.
24.06.25
Поділись